Finsko v Česku. Rašeliniště kolem Kladské jsou nejkrásnější na podzim

19.02.2024

Obyvatelé Kladské říkají, že zdejší krajina je nejkrásnější v říjnu. V té době se všechny stromy barví do žluta a vytváří úchvatný kontrast s černou vodou v rašeliništích. Společně s loveckým zámečkem a sruby ve švýcarsko-tyrolském stylu lákají k nádhernému podzimnímu výletu. 

Důvodem ochrany Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny jsou typická vrchoviště s porosty borovice blatky a borovice rašelinné podobající se kleči. | foto: Přemysl Tájek, CHKO Slavkovský les

Kladská leží jedenáct a půl kilometru od Mariánských Lázní a svojí vegetací připomíná severskou tajgu. Na chvíli tak máte pocit, že jste se místo Česka ocitli ve Finsku.

Ve výšce okolo osmi set metrů nad mořem vás obklopí husté jehličnaté lesy, šedobílé břízy a kopečky rašelinišť. Většina z nich vznikla v době ledové a jsou natolik významná, že zde v roce 1933 ministerstvo školství a národní osvěty vyhlásilo národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Skládá se z pěti částí, z Lysiny, Pateráku, Malého rašeliniště, Husího lesa a Tajgy, kterou lze projít po dřevěném chodníku. Rašeliny zde mnohdy dosahují hloubky šesti metrů a voda v rybnících a v potocích je úplně černá.

K tajuplné atmosféře přispívají i čarověníky, chomáčovité či metlovité znetvořeniny různých tvarů, barev a olistění, jež okupují dřeviny. Jejich vznik vyvolává onemocnění způsobené například viry, roztoči nebo genetické mutace. Čarověníkům lidé odjakživa přisuzovali magickou moc, věřili, že přináší jak štěstí, tak smůlu.

Může se hodit 

Na Kladskou se dostanete po silnici z Mariánských Lázní autem i na kole. Cyklisté musí počítat se stoupáním, cesta zpět je víceméně sjezd. Na Kladskou se vypravte mimo prázdniny. Nejlepší bude návštěva na okraji turistické sezony, jen tak si užijete klid zdejší přírody. 1,6 km dlouhá naučná stezka vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části Tajga. Součástí stezky je také bezbariérový úsek přístupný pro vozíčkáře. Pamatujte, že se budete pohybovat v nejpřísněji chráněné části CHKO Slavkovský les s několika ochrannými překryvy a vstup do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny je mimo značené cesty zakázán. Ubytování i s rašelinovými procedurami naleznete ve Falkensteiner Spa Resort Marienbad v Mariánských Lázních. Pokud vyznáváte ekologické cestování, jeďte do Mariánských Lázní vlakem. Rychlé a pohodlné spojení poskytují České dráhy prostřednictvím Pendolina, které umožňuje i přepravu kol