DYLEŇ Túra na zajímavý vrchol Českého lesa.

19.02.2024

Jako mohutná horská hradba se táhne masív Českého lesa podél hranice s Bavorskem až k Chebské pánvi, kde jej majestátně ukončuje rozložitá hora Dyleň. Její táhlé zalesněné svahy se zvedají až do výšky 940 metrů, což jí zajistilo druhé místo v pomyslném žebříčku nejvyšších vrcholů tohoto pohoří.

Zdaleka viditelná dominanta kraje byla po několik uplynulých desetiletí pro obyčejné turisty nedostupná, neboť již ležela ve střeženém pohraničním pásmu a její vrcholek obsadila armáda. Vybudovala si tu radarové pozorovací středisko a tomuto účelu sloužila nevzhledná opláštěná věž. Dnes nám už v návštěvě Dyleně nic nebrání, nepřístupný zůstal jen oplocený areál na úplném vrcholku hory.

Cesta k vrcholu Dyleně

U rozcestí Liščí farma přetnem Oldřichovskou cestu s omezeným vjezdem. Podivný název rozcestí má svůj logický důvod, před válkou byla skutečně někde poblíž farma na chov stříbrných lišek, která byla v okolí vyhlášená a oblíbená i jako turistický cíl. Žlutá pokračuje po lesní cestě a Dyleň zprava podchází. Proto z ní vzápětí odbočíme vlevo na asfaltku a po ní stoupáme až na zelenou značku, která nás už neomylně vede přímo k vrcholku Dyleně.

Asfaltka míří k vjezdové bráně. Od odchodu armády se to tu moc nezměnilo, celý plochý vrchol hory je dosud obehnán dvojitým plotem z ostnatých drátů a za ním jsou chátrající bývalé vojenské objekty. Věž je dnes regionálním vysílačem a je nepřístupná. V minulosti tak jednou, dvakrát do roka povoloval majitel vstup na ochoz, odkud je nádherný výhled na Chebsko i do sousedního Bavorska. Jak je tomu dnes, když je ochoz obsypán anténami, těžko říci. Stačí však obejít plot a pěkné vyhlídky z nízkých svorových skalek se najdou i tady.

Vyhlídka na červené značce se otvírá z okraje paseky přímo na Chebsko, kde se leskne modrá hladina Jesenické přehrady, v dálce se rýsují Smrčiny a Krušné hory a samozřejmě je vidět i Cheb. Ze západního travnatého vrcholu je od zelené značky nádherný rozhled do Bavorska na obec Neualbenreuth, hřeben Fichtelgebirge, bavorskou část Českého lesa a členité podhůří.

Nové Mohelno zaniklo násilně po zřízení hraničního pásma, ještě předtím se odtud vystěhovalo německé obyvatelstvo. Po domech zbyly jen zarostlé hromady suti v lese. Ze sousedící svažité louky, která je dosud udržovaná a kosená, je pěkně vidět do bavorského pohraničí a na vzdálený hřeben Fichtelgebirge.

Vracíme se podél průseku, zleva podcházíme vrchol Dyleně až k rozcestí Pod Dylení a jsme zase na červené značce. Právě zde v těsné blízkosti státní hranice, ještě na českém území, stávala turistická chata Tillenhaus (Tillen = Dyleň), která však po zřízení hraničního pásma už sloužila jen pohraničníkům a pak byla zbořena.