CHEB

19.02.2024

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Co musíte vidět z chebských památek

Špalíček a jeho barevné hrázděné domy, protnuté 160 cm širokou Kramářskou uličkou, dokreslují pohádkovou atmosféru hlavního chebského náměstí, ovšem jen těžko zastíní jednu z nejcennějších románských památek střední Evropy, Chebský hrad s kaplí sv. Erharda a Uršuly. Součástí hradu je rovněž Černá věž, součást románského opevnění, postavená z černého sopečného tufu. Velmi tvrdý kámen, přesně opracovaný do kvádrů, se na stavbu dovážel z Komorní hůrky, vůbec nejmladší sopky v Česku.

Koho byste měli znát z válečníků české historie

Valdštejn, plným jménem kníže Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) byl jedním z nejznámějších válečníků české historie. Už coby sesazený vrchní velitel císařských armád si Cheb vybral jako poslední zázemí pro vyjednávání, aby tu nakonec byl úkladně zavražděn. K vraždě došlo v noci 25. února 1634 v Pachelbelově domě, kde jsou umístěny expozice chebského muzea. Prohlídka vás zavede jak do Valdštejnova úmrtního pokoje a Valdštejnské obrazárny, tak do expozice věnované Chebu.

Františkánský klášter a jeho zahrady

Klášter byl s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie založen ve 13. století pro řád Minoritů. Do správy Františkánů přešel až o dvě století později. Areál zahrnuje nejen kostel a budovy konventu, ale také několik zahrad a dvorů. Nejnavštěvovanějším místem je bezesporu gotická křížová chodba. Za návštěvu však stojí i zbytek veřejnosti přístupných prostor včetně již zmíněných zahrad.

Cestovatelská potěšení, která nabízí Cheb a jeho okolí

Bohatý program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, trh tradičních řemesel a dobová hudba čeká na ty, kdo se do Chebu vypraví na srpnové Valdštejnské slavnosti. Letní dny se také dají trávit koupáním a rybařením na blízkých přehradách Jesenice a Skalka anebo výlety po cyklostezkách z Chebu do německého Waldsassenu. K oblíbeným místům Chebska patří také Bismarckova rozhledna na Zelené hoře nebo Loreta s poutním kostelem Sv. Ducha a meditační zahradou na kopci nad Starým Hrozňatovem.

Areál krajinné výstavy

Na břehu řeky Ohře, pod Chebským hradem můžete nahlédnout do areálu unikátní krajinné výstavy. Ta v Chebu proběhla naposledy v roce 2013 .Prostory Císařské louky pod Chebským hradem, Na Šancích, v hradním příkopě a v nivním parku ožily krásnými formacemi květin, dřevin, prvky zahradní architektury apod. Cílem výstavy bylo kromě prezentace zahradního umění a krajinotvorby také navázání na projekt rekultivace problémových městských území, která budou sloužit veřejnosti i po skončení výstavy